Velikonoce jako symbol znovuzrození, a především vnesení rovnováhy do našich životů

04.04.2023

Zima je u konce. Příroda se začíná pomaličku zelenat a vracejí se tažní ptáci. My lidé se radujeme z příchodu jara a slavíme Velikonoce. Pohyblivý svátek, který nastává v neděli po prvním jarním úplňku a umí skloubit pohanské a křesťanské tradice tak, aby si navzájem nejen nepřekážely, ale naopak se krásně doplňovaly. Dokonce se dá říci, že převzít několik velikonočních rituálů z pohanských tradic nám jen prospěje.

V dnešním článku jsme pro vás proto sepsali několik zaručených rad, jak tento svátek pojmout, jako sebeočistu a duševní mezník. A především jak vám při tom všem může pomoci Můj deník vděčnosti.

Křesťanské Velikonoce

Velikonoce se v Křesťanství soustředí na Svatý týden, během kterého si připomínáme smrt a zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Svatý týden začíná Květnou nedělí, příchodem Ježíše Krista do Jeruzaléma a končí Velikonoční nedělí neboli Božím hodem Velikonočním. Mezi nimi je Modré pondělí - symbol volného dne, kdy lidé nepracovali a zdobili kostely modrým a fialovým suknem, Šedivé úterý - to bylo věnováno úklidu, Škaredá středa - den, kdy podle legendy Jidáš zradil Ježíše za 30 stříbrných, Zelený čtvrtek - připomínka Ježíšovy poslední večeře, Velký pátek - kdy byl Ježíš odsouzen, ukřižován a následně pohřben a Bílá sobota - symbolika smutku z Ježíšovy smrti a následné zmrtvýchvstání. Po tomto týdnu následuje ještě Velikonoční pondělí, jako druhý svátek.

Pohanské Velikonoce

Počátek jara je od pradávna spojen s rozličnými formami slavností a obřadů. Židé ve stejnou dobu slaví svátek Pesach, tedy konec egyptského zajetí. Staří Slované si připomínali vítání jara, a dokonce i slovanský nový rok začínal právě v den jarní rovnodennosti. Než ale přišlo jaro, bylo třeba zbavit se zimy, jejíž patronkou byla Morana - bohyně smrti. Když začínala zima ustupovat, bylo možné se Morany nadobro zbavit. Tento zvyk je poměrně známý a na některých místech se praktikuje dodnes. Keltové během jarní rovnodennosti slavili Alban Eilir, kdy světlo vítězí nad tmou a získává přesilu. Podoba jejich oslav byla samozřejmě od našich Velikonoc odlišná, ale symbol mají obě kultury stejný, a to vajíčko. Stejně jako my, i Keltové barvili vajíčka, a dokonce je zaorávali do polí, jako symbol plodnosti a nastupujícího jara. Germáni oslavovali Ostaru, tedy procitnutí přírody ze zimního spánku. Ta je časem rovnováhy mezi světlem a tmou. Můžete tedy žádat o vnesení rovnováhy do jakéhokoliv aspektu vašeho života. A jak na to?

Velikonoční rituály k vybudování rovnováhy, sebejistoty a vděčnosti

Krásným zvykem je například zapálení párů černých a bílých svíček ve všech místnostech vašeho obydlí. Černá a bílá barva symbolizuje rovnováhu mezi světlem a tmou, a zároveň prozradí více o harmonii v jednotlivých místnostech, potažmo v různých oblastech vašeho života. Pokud si při rituálu ještě zapíšete vaše momentální myšlenky a vnitřní pocity do Mého deníku vděčnosti, očista bude kompletní.

Během jara je také příhodný čas na tvorbu vlastní dekorace nebo nákupu nového předmětu do vašeho domova. Nová věc vám dle pohanských zvyklostí domů přinese i čerstvý závan energie, příležitostí a nápadů. A určitě to nemusí být nic velkého. Bohatě postačí například polštářek na sedačku, vázička nebo třeba Můj deník vděčnosti, který zároveń poslouží i ke každodenní rutině urovnávání myšlenek. Ale pozor! Nový kousek byste doma měli mít už během rovnodennosti, v době rostoucího světla.

Rituálem pro zdraví je vlastnoruční ušití malé figurky, která má symbolizovat vás, a do které zašijete mátu nebo jiné bylinky. Podle legendy byste se potom měli vydat na vrcholek nějaké skalnaté hory. Tam panáčkovi poděkovat za to, že jste zdraví a spálit ho. A pokud je pro vás tento rituál přece jen trošku komplikovaný nebo "pohanský", můžete si ušitého panáčka dát pod polštář. Bylinky v něm vám budou po celou noc krásně vonět. A když se večer předtím ještě začtete a vypovídáte do Mého deníku vděčnosti, jistě se také budete cítit mnohem lépe.

Speciální tip z Mého deníku vděčnosti

Jedním z dalších zvyků tohoto svátku je také očista. Udělejte si tedy doma pověstný jarní úklid, se záměrem zbavit se předmětů, které už nejsou v souladu s vaším životem. Váš majetek je v pravém slova smyslu součástí vaší osobnosti. Pokud už tyto vazby nejsou aktuální – třeba proto, že jste se změnili, změnili jste své přátele nebo zájmy – není potřeba se nechat táhnout zpět, ale naopak se uvolnit a jít dál. Jarní úklid se může vztahovat i na váš šatník. I ten si zaslouží každoroční očistu a vy zase obnovu způsobu, kterým se vyjadřujete navenek. Navíc, úklid šatníku je skvělý způsob, jak alespoň na chvíli tzv "vypnout" a nechat mozek i mysl na chvilku odpočinout.

Pokud jste tedy připraveni, položte si otázku, zda tato věc je skutečně v souladu s našimi současnými cíli, a zda představuje náš současný život. Třeba vám takto vznikne prostor pro jiné věci, na kterých vám naopak začíná záležet. Například rozvoj osobnosti, sebedůvěra a štěstí v Mém deníku vděčnosti.

Nebojte se změny a žijte své poslání

Čeká vás změna, která pravděpodobně ovlivní celý váš život? Mohu Vám pomoci se začátkem nového životního období či projektu, ve svém koulovacím programu Žij své poslání. Během něj vám pomůžu rozjet vaše životní a podnikatelské projekty a vytvořit z nich nejen práci, ale i zájmy, které vás budou těšit a naplňovat.

Velikonoce jsou skutečně tím ideálním časem pro nové začátky a velké změny. Všichni jsme plní energie, těšíme se na slunečné dny i lepší počasí, a s tím chceme opět začít realizovat své sny. Tak této nově nabité energie využijte, investujte ji do své vize a učiňte z ní realitu všedních dní. A nebojte se, sami na to být nemusíte. Ráda vám s rozjezdem pomohu. Jako life koučka, business mentorka a marketing manažerka, mám dar silné empatie a rozpoznám tak v lidech jejich talent. Umím odemknout potenciál a přivést je k tomu, aby žili své poslání, a aby v něm byli úspěšní. Po více, než 20ti letech zkušeností, mám za sebou spoustu úspěšných projektů i klientů, kteří se nyní mohou věnovat tomu, co je skutečně baví

Pokud vás spolupráce se mnou zaujala, neváhejte mě kontaktovat zde.

Ať už tedy letošní Velikonoce vnímáte jako nezbytnou změnu nebo očekávanou výzvu, nebojte se ji přijmout. Nejste v tom sami.

Krásné Velikonoce všem!