Važme si maličkostí

04.03.2022

Žijeme v blahobytu a necháváme se jím zcela ovládnout. Ztrácíme se v nespočtu možností, které nám 21. století nabízí a zapomínáme tak na radosti z maličkostí. Pro mnohé z nás je těžké zastavit se a srovnat si hodnoty, priority a cíle, které z nás dělají to, kým doopravdy jsme nebo chceme být. Jako mávnutím proutku může být ale vše jinak. Vzhůru nohama. V ten okamžik přichází silný pocit uvědomění si váhy všedních dní. Potřebujeme k tomu za každou cenu celosvětovou nákazu nebo dokonce válku? Proč raději nebýt vděční za každý svobodný den již dnes.

Položte si jednoduchou otázkou, kolikrát jste si za posledních pár dnů, týdnů, možná měsíců, vážili obyčejných okamžiků? Zajít si na vynikající kávu do své oblíbené kavárny, navštívit své blízké nebo si jen tak vyrazit se svými dětmi na bezpečnou procházku do přírody... Pro mnohé samozřejmost, rutina, utvářející stereotypní život. Pro jiné vzácná chvíle. Zkuste být dnes šťastní, jen za to že jste v bezpečí svých domovů, obklopeni láskou svých blízkých. I přesto, že vás dnes někdo za volantem nebo v práci děsně vytočil. Připusťte si i méně příjemné okamžiky, trápení nebo dokonce selhání. Buďte vděční za své chyby, které vás naučí cenné lekce.


Věčnost je dovednost

Stejným způsobem, jakým trénujeme paměť, lze trénovat i vděčnost. Zastavit se, ohlédnout se o pár hodin zpět a poděkovat za obyčejný den i za vše co jsme v něm (ne)dokázali. Je to jakýsi mentální trénink. Vzpomínkou si totiž vizualizujeme aktivity a proběhlé události, kterých za celý den nemuselo být zrovna málo. Známá, o to více účinná rada "Čemu věnujete pozornost, to roste" je jednou z vět, se kterou jste se v oblasti pozitivní myšlení mohli setkat nesčetněkrát. Využít sílu myšlenky a přivolat si svá přání je jedním z funkčních nástrojů pozitivní psychologie. Funguje to ale i naopak. Pokud se budete soustředit z velké části jen na černé myšlenky a na to, co vám v životě chybí, přitáhnete si další neúspěchy a zacyklíte se v začarovaném kruhu. Začněte se soustředit na svá přání a touhy. Dejte jim volnost a od srdce si je přejte! Udělejte první krok k jejich zhmotnění a napište si je na papír. Vhodným pomocníkem pro váš start může být Můj deník vděčnosti. Pravidelným zápisem svých myšlenek, přání či malých radostí jim věnujete hlubší pozornost a tím pomůžete své mysli k tomu, aby se soustředila na to dobré v životě. Dovolte, ať se vaše poznámky stanou radostným návykem. Přečtěte si stručný a pomocný návod jak psát deník vděčnosti a přetransformujte svou mysl na pozitivní cestu již dnes. 

 Nechť vděčnost světem vládne.