Vánoce jako stav mysli

06.12.2022

Prosinec a celé období adventu je doprovázeno především shonem, stresem a deadlinem, zvaným 24. prosinec. Je to ale skutečně nutné? Je toto důvod, proč se Vánoce začaly slavit? A je to ten správný stav mysli, který by ve vás měly navodit?


Postupně se přesouváme do neklidnějšího období v roce, do zimy. S prvním padajícím sněhem, adventem a blikajícími světýlky v oknech se neodmyslitelně pojí také příprava na Vánoce. Vzhledem k tomu, že příroda v této době spí, i my bychom měli zvolnit a na tyto svátky se chystat s vědomím toho, že než naklizený stůl, třicet druhů cukroví a hromada dárků pod stromečkem, jsou důležití naší blízcí a vztahy s nimi. Vždyť právě naše rodina a přátelé nám po celý rok dávají svou pozornost a lásku a díky nim je domov opravdu domovem. 

Zkuste to letos jinak

Víme. Je těžké změnit tendence a zaběhnuté zvyky. Ujišťujeme vás ale, že se to vyplatí a vaše snaha bude odměněna skutečnou pohodou a vnitřním klidem. Tak si zkuste Vánoce letos zamilovat, užít a být za ně vděčná. Vždyť to, co na těchto svátcích nejvíce milujeme není výzdoba lepší než u sousedů nebo dokonale souměrné vanilkové rohlíčky. Jde o příležitost sejít se po roce s nejbližšími, užít si stav mysli, který ve vás Vánoce vyvolávají, a dokázat si ho v sobě uchovat i na horší časy. Jak ale prakticky na to? Toto nám totiž každoročně radí všechny předvánoční reklamy v televizi i na internetu. Realita je ale trošku jiná.

První krok je nejtěžší

Ano, první krok je skutečně vždy nejtěžší. Představuje totiž zlom a mezník. Ideální tedy bude, když si pro něj stanovíte datum a třeba si klidně dáte i upozornění do mobilu. "Ne. Zítra nezačnu s každoročním velkým úklidem celého domu nebo bytu. Tentokrát postačí běžný úklid, který se nijak neliší od těch, co dělám po celý rok." Stejně se během Vánoc zase vše zašpiní a výsledek vašeho úsilí bude po Vánocích ten tam.

Zbylé kroky půjde snadněji

Věřte, že jakmile uděláte první krok, tak si na ty zbylé snadno a ráda navyknete. Stejně tedy postupujte i u dalších předvánočních rutin. Není potřeba péct dvanáct různých druhů cukroví. Upečte jedno, co má každý člen rodiny nejraději. Není potřeba mít přezdobený dům. Drobné doplňky navodí stejnou atmosféru. Snadněji se ale vyndávají a po Vánocích zase uklízí. Není ani potřeba mít pod stromečkem hory dárků. Zaměřte se na to, co si vaši blízcí přejí nejvíce a jejich nákup obstarejte například přes internetové obchody. Alespoň ulehčíte svým nervům a ušetříte čas tím, že nebudete pobíhat po přelidněných obchodních centrech. Ano, to jsou ty drobnosti, které vám ušetří čas a vy ho budete moct investovat zpět tam, kam opravdu chcete. A třeba si tím i vytvoříte nové předvánoční návyky, které vás budou skutečně těšit.

Myslete na své nejbližší

Ne vždy jsou naše vztahy růžové, občas přijde přeháňka, bouřka, ale i smršť, která domácí pohodu naruší. Právě Vánoce však představují ideální čas k tomu, abychom případné mraky na obloze rozehnali, navzájem si odpustili a do nového roku kráčeli usmíření - sami se sebou i s ostatními. Volné dny tedy můžeme kromě odpočinku využít také k tomu, abychom udělali smířlivý krok kupředu a plně se otevřeli novému. Až pak totiž může vzniknout ta pravá vánoční pohoda.

Nezapomínejte i na sebe

Nebojte se, že bude letos vaše rodina pociťovat strádání, pokud budou Vánoce méně vyšperkované. Naopak, tentokrát budete mít více klidu a času na sebe, což ve vás vyvolá pocit štěstí, který budete moct předat dál. Ano, Vánoce jsou svátky klidu a míru. Zaměřte se tedy více na sebe. Vždyť si to zasloužíte. Nahraďte tedy alespoň na chvíli předvánoční shon za dárky poklidným spočinutím, zběsilý úklid četbou za svitu svíčky a stres z toho, že nic nestíháme, humorem, lehkostí a vděčností. Aby se vám to vše ještě lépe realizovalo, můžete pořídit sobě nebo svým blízkým pomocníka, který vás na cestě za lepšími pocity krásně provede. Tím pomocníkem je Můj deník vděčnosti. Dá vám nejen možnost pravidelně se ladit na pozitivní emoce, ale také vám díky motivačním citátům a úkolům dodá chuť a sílu vše staré a nepotřebné jednodušeji propustit. Pak už jen vkročíte do nového roku s čistým štítem, připraveni na nové zážitky a chvíle štěstí.