O vděčnosti

07.01.2021

Co je to vlastně vděčnost? Vděčnost je emoce. Emoce je energie, je to (ra)dar cítit a tím pádem umět rozlišovat, zda je to pro nás dobré nebo ne. Vděčnost je emoce, která má velkou pozitivní vibrací, stejně jako láska.

Pokud zrovna pociťujeme nervozitu, úzkost nebo napětí je nejsnadnějším způsobem, jakým se můžeme zase začít cítit lépe, vzpomenout si na něco dobrého, něco co třeba rádi děláme, co nám pomůže zlepšit náladu. To nám pomůže překonat stres a trápení a zároveň si vytvořit větší psychickou odolnost.

Je dokázáno, že ve chvíli, kdy začneme myslet na to, za co jsme vděční, náš mozek uvolní do těla hormon štěstí. Čím více totiž zaměříme svou pozornost na pozitivní emoci, tím více poroste a tím méně prostoru zbyde na to, co se nám nelíbí.

Vděčnost zvyšuje duševní sílu a zároveň zvyšuje pocit štěstí a snižuje negativní emoce jako např. závist, strach, lítost, smutek, frustrace.

Vzpomeňme si jednoduše na nějakou věc, za kterou jsme vděční a plně si ji prociťme. Zdají se to občas banality, ale právě ty banality, nebo-li maličkosti, které jsou pro mnoho z nás samozřejmostí (např. jako jsem zdravá, mám dvě ruce, dvě nohy, mohu se procházet venku v přírodě, vidím, slyším, mám střechu nad hlavou, mám co jíst) jsou pro ostatní třeba těžko představitelné.