O Erice, o Mém deníku vděčnosti, o cestě do Maroka a o životě

22.01.2023

Na konci března chystá Erika Bach Radostný retreat v Maroku. Cestu za sebepoznáním, rozvojem sebelásky, motivace, radosti a vděčnosti. Cestu, pro užší skupinu žen, do které můžete patřit i vy, a změnit tak svůj život navždy.


Rozhodli jsme se pro vás připravit s Erikou malý rozhovor pro ty, kteří ji ještě neznají.


Eriko, spousta lidí tě již jistě zná. Pro ty ostatní se nám prosím ještě jednou představ.

Jsem Erika Bach. Life koučka, business mentorka, marketingová manažerka, spisovatelka i průvodkyně. Mám dar silné empatie, a rozpoznám tak v lidech jejich talenty. Umím odemknout jedinečný potenciál a povzbudit je k tomu, aby žili své poslání. Provázím své klienty ve všech životních situacích na jejich cestě za sebepoznáním, a to s lehkostí a empatií. Jsem kreativní a dokážu zhmotnit nápady a sny svých klientů tak, aby se stali realitou.

Zároveň jsem zakladatelkou projektu Vděčnost světem vládne, do kterého patří Můj deník vděčnosti a Žij své poslání.

Proč zrovna toto téma? Proč zrovna vděčnost, motivace a seberealizace?

Vděčnost je jedna z nejušlechtilejších energií, vděčnost je láska. Práce s vděčností funguje velice dobře u lidí, kteří se potřebují naladit na pozitivní energii. Motivace je v lidském životě velice důležitá, protože bez motivace by lidé nemohli tvořit. Neměli by tu sílu, která je žene dopředu a nemohli by se ani seberealizovat. Vše souvisí se vším.

Co tě přivedlo k myšlence vydání deníku?

Nápad vydat knihu Můj deník vděčnosti jsem dostala v začátcích covidu, kdy jsem viděla, jak byla veřejnost z této nemoci vyděšená a říkala jsem si, co mohu udělat proto, aby se lidé mohli pozvednout a začalo se jim žít lépe. Mně osobně psaní deníku vděčnosti pomohlo v době osobní krize, kterou jsem před lety řešila. Proto jsem usoudila, že by tento nástroj pozitivní psychologie mohl pomoci i ostatním a změnit jim pohled na svět. Protože jakýma očima na svět hledíme, takový ho vidíme. 

Co vše předcházelo vydání? Jak "cesta" deníku probíhala?

Velmi lehce. Deník jsem sepsala přes víkend na horách a pak jsem si ho i sama na své náklady vydala. Zde jsem musela věřit, že projekt, který má záměr, aby šířil vděčnost a pomáhá ostatním, bude fungovat. 5% z prodeje každého deníku věnuji na nadaci Kapka naděje, která pomáhá nemocným dětem. Letos se mi dokonce podařilo spojit se s nakladatelstvím Plot, takže deník si už hledá své místo i na pultech knihkupectví.

Co tě nejvíce motivuje?

Motivuje mě zpětná vazba. Motivuje mě, když vidím pokrok u svých klientů nebo ve firmě, pro kterou vytvářím marketing. Motivuje mě, když mi věci dávají smysl, a když dělají radost a pomáhají ostatním, což deník dělá. Je to vlastně takový motivační nástroj ke zlepšení nálady.

Jak ty sama řešíš dny, kdy se cítíš demotivovaná/nešťastná? Máš nějaký osobní recept na zlepšení nálady?

Mně nejvíce pomáhá pustit si pěkný film a dát si vanu. Zkrátka snažit se přestat myslet na to, co mě rozhodilo. Když něco řeším dlouhodobě, snažím se zaměřit se na to, co mě netěší nebo demotivuje a hledat cestu, jak to změnit. Když jsem z něčeho smutná, tak to určitě chce i nějaký čas.

Máš, kromě deníku, i jiné projekty?

Já jsem srdcem markeťačka. Je to obor, který jsem vystudovala a přes 20 let v něm dělám. Působím jako konzultantka a business mentorka v různých firmách. Kromě toho jsem také certifikovaný coach, což mě moc baví a naplňuje. Ráda objevuji potenciál v ostatních a provázím je na cestě ke změně.

Také ráda píšu. Momentálně seriál pozitivní povídky pro časopis whatnews.

A co tvůj osobní život? Co děláš, když zrovna neděláš?

Věnuji se rodině, ráda tančím a trávím čas venku, v přírodě. Snažím se dělat i různé sporty a moc mě těší relax a wellness víkendy. Miluji cestování. Letos pořádám výše zmíněný Radostný retreat do Maroka. Jako lektorka chci propojit své vědění a dopřát tak i ostatním ženám možnost zaměřit se na sebe.

Pověz nám více o tomto retreatu.

Jde se o cestu za sebepoznáním, sebeláskou, inspirací i motivací, a to vše v prostředí nádherného Maroka. Celým retreatem budu zúčastněné provázet já osobně a učit je, jak se dávat na první místo, pečovat o sebe a přijímat se takové jaké jsme. Cesta bude pouze pro 10 žen a bude rozdělena do dvou částí.

První část strávíme v kouzelném domácím hotelu Tigmi Nomade, který se nachází u vysokého Atlasu.

Druhá část cesty se bude odehrávat v ecoresortu Paradis Plage, u Atlantského oceánu. Obě části retreatu budou naplněny MINDFULLNESS programem, tedy praktikováním vděčnosti za pomoci Mého deníku vděčnosti, dále souborem dechových cvičení, krátkých meditací, vizualizací, tance, ecstatic dance, zpřítomňovacích cvičení, koučovacích technik, práce se záměrem a hlavně hromadným sdílením.

Pokud vás Radostný retreat zaujal, můžete si zde přečíst více a rovnou si i rezervovat své místo. Dlouho ale neváhejte. Čas lektorky na retreatu chci do zúčastněných investovat skutečně naplno a efektivně, a proto je kapacita omezena na pouhých 10 míst.

Poslední otázka. Za co jsi ty v životě nejvíce vděčná?

Nejvíce vděčná jsem za svou zdravou rodinu, za své děti - které jsou úplně to největší štěstí, které mě v životě potkalo, za svého partnera, za domov a za to, že mohu v životě dělat to, co mě baví. Především tedy inspirovat a motivovat ostatní tak, aby také mohli žít svůj sen.