Nová předsevzetí, nové začátky

02.01.2023

Nový rok sebou přináší nová očekávání, výzvy i příležitost udělat pomyslný milník a začít od nuly. S vděčností, nadšením pro život, a třeba i s rozhodnutím začít na sobě letos více pracovat. K tomu všemu nám odedávna pomáhají předsevzetí, tedy naše vlastní výzvy, jak dělat od nového roku věci jinak a lépe. A my bychom vám s nimi rádi pomohli a motivovali vás. Přece jen, ve dvou se to lépe táhne. 🤍

Jaké předsevzetí si dát?

Konečně zhubnu, začnu šetřit, naučím se anglicky. Předsevzetí si do nového roku dává až polovina Čechů. Většině z nich však jejich dodržování vydrží jen pár týdnů nebo dnů.

Zaměřte se tedy pouze na to, co je pro vás primární, a co už dlouho nosíte v hlavě. Zároveň byste se měli omezit na 1-2 předsevzetí, a těm se věnovat. Zda se ale zaměříte na svou postavu, finanční situaci, znalosti nebo například mentální zdraví, je zcela na vás. Každý člověk je originál, a každý zároveň upřednostňuje jiné priority. Proto byste se měli rozhodovat zcela podle sebe a svých vlastních pocitů. Vždyť, když budeme spokojeni sami se sebou, tak z nás tato emoce bude vyzařovat i navenek a budeme schopni ji předat dál. 

Jak předsevzetí opravdu dodržet?

Buďte konkrétní

Rozhodli jste se zhubnout? Stanovte si o kolik kilogramů. Plánujete začít šetřit? Určete si výši finální částky. Chcete se přestat stresovat? Kupte si knihu o zvládání vlastních emocí. Nebo rovnou Můj deník vděčnosti, který vám pomůže se sebejistotou, motivací a spokojeností, a to skrze procvičování vděčnosti a zapisování vlastních myšlenek. Ideálním způsobem, jak cílů dosáhnout je jasně si určit několik konkrétních kroků, které k nim povedou, a ke kterým se snadněji doberete. Menších kroků, které budou sloužit jako mezník, a zároveň důkaz, že jste se opět někam posunuli.

Nastavte si reálné cíle

Na velkých cílech rozhodně není nic špatného. Ba naopak. Na druhou stranu je lepší k vysokým očekáváním postupovat po menších krůčcích, na které se snadněji zvyká, a které se i snadněji dodržují.

Možná tedy například zkuste místo drastického hubnutí začít pravidelně snídat a dopřávat si naopak menší večeře. I to je skvělý začátek na cestě k vysněné figuře. Poté k tomu pomalu můžete začít přidávat i cvičení nebo odpírání si sladkého. Začněte tedy dělat menší kroky, kterých se budete držet, a poté na ně postupně nabalovat další a další. Nejdůležitější ale je, abyste všechny předsevzetí, které si dáte, dodržovali s motivací, jistotou sami v sebe a vděčností za to, že to skutečně zvládáte. Pokud budete dostatečně spokojeni uvnitř, půjde to lépe i navenek.

Podělte se s ostatními

Když o svých předsevzetích řeknete ostatním, nebudete v tom sami. Řekněte, že se chcete učit francouzsky své rodině, přátelům či kolegům. Tím, že vám vaše předsevzetí budou připomínat a mluvit o nich s vámi, budou vás zároveň i motivovat k viditelným výsledkům. Zároveň pro vás bude mnohem těžší své předsevzetí jen tak vzdát. No a pokud si vaše plány a cíle raději necháváte pro sebe, můžete zvolit cestu psaného deníku, do kterého si budete každý den zaznamenávat vaše úspěchy, a ke kterému se můžete kdykoliv vrátit a připomenout si cestu, kterou jste už ušli. S Mým deníkem vděčnosti bude každý takový zápis radostí i motivací k dalšímu kroku.

Jak si z předsevzetí vytvořit denní rutinu?

Když změny začleníte do svého denního rozvrhu, změní se návyk dřív, než se nadějete a časem se tyto návyky stanou trvalou součástí vaší denní rutiny. Ze začátku se určitě nebojte nastavovat si budík, upozornění do mobilu nebo si psát poznámky do diáře. Uvidíte, že postupem času se z vašich předsevzetí stanou běžné každodenní činnosti, stejně jako čištění zubů nebo mytí rukou. Rozhodně ale musíte mít výdrž a víru sami v sebe. A věřte, že obě tyto schopnosti se vám budou hodit i poté, co se z předsevzetí stane návyk.

Držíme vám palce ve vašich výzvách i roce 2023!

"Vděčnost světem vládne."

Ať už jste se rozhodli pro menší změny, životní obraty nebo jste šťastní takový, jací jste dnes, přejeme vám do nového roku jen to nejlepší, nejkrásnější a nejúžasnější. Ano, stane se, že člověk zažije i těžké okamžiky a náročné dny. Život totiž svým průběhem připomíná graf akcií na burze. Nahoru a dolu, nahoru a dolu. To nejdůležitější ale je se z proher poučit a z vítězství se těšit a nechat se motivovat dál. A být vděčný. Vždyť vděčnost světem vládne.