5 nevšedních tipů, jak dát na dovolené životu nový směr

06.07.2022

Naši předkové vnímali léto odjakživa jako oslavu života, radosti a plodnosti. I vy to možná cítíte - po jaře, kdy vás ještě trápila únava z proběhlé zimy, se vám konečně vlila do žil energie a máte chuť neustále něco podnikat - ať už je to výlet do hor, grilovačka s přáteli či třeba dovolená u moře. Tento energetický vrchol každého roku můžete využít pro to, abyste nově "nakopli" svůj život a dali mu nový směr. Právě volné dny jstou k tomu totiž jako stvořené. Nevěříte? Připravili jsme pro vás několik tipů, jak si je můžete užít (a využít) naplno.

Odpojte se

Pokud si chcete svou dovolenou naplno užít, jako první vypněte mobilní telefon, nebo si alespoň každý den vynahraďte několik hodin bez něj. Určitě sami dobře víte, že nejlepším zážitkem od moře nebude dopoledne, které jste strávili lustrováním sociálních sítí. Využijte volno k tomu, že nemusíte být dostupní pro své klienty ani vedení firmy a užívejte si reálný svět se všemi jeho úžasnými zvuky, vůněmi, barvami a zážitky.

Tip: Pořiďte si zápisník, například Můj deník vděčnosti, který použijete jako cestovatelský deník. Do něj si každý den zapisujte všechna dobrodružství a malé zázraky, které jste během svých cest zažili. Příběhy zapsané na papíře totiž na rozdíl od vzpomínek jen tak rychle nevyblednou. 


Praktikujte mindfulness

Okamžik tady a teď, to je to jediné, co máme. Je škoda, že většina z nás často utíká do minulosti či přítomnosti, přemítá nad věcmi, které pak často nakonec vůbec nenastanou, nebo už jsou naopak pasé. Dovolená je ideální příležitost učit se vnímat krásu toho, co se děje právě teď a v každé chvíli nacházet důvod k radosti a oslavě.

Tip: Každý den si poznamenejte tři maličkosti, které vám udělaly radost. 

Změňte svou rutinu

Mnoho lidí zná přísloví, že na cestě k velkým změnám stačí postupně dělat malé kroky. Jaké malé kroky můžete udělat právě teď vy? Chcete každý den meditovat, praktikovat vděčnost nebo začít cvičit? Dovolená je ideální příležitost, jak s těmito změnami začít. Pokud si na nové činnosti zvyknete a stihnete si je během volných dní oblíbit, bude jednodušší je udržet i po návratu do běžné každodenní rutiny. Jedním z příkladů může být zapisování si kladných věcí do deníku vděčnosti, a tak postupné přenastavení mysli na pozitivno. 

Reflektujte a děkujte

Doba strávená na dovolené je ideálním časem ke zhodnocení uplynulých týdnů a měsíců. Vyhraďte si alespoň jeden večer sami pro sebe a reflektujte nad tím, co se vám v uplynulé době podařilo, a co byste naopak chtěli nyní změnit. Jste spokojeni s tím, kde se v životě právě nacházíte? Naplňuje vás stále vaše práce, nebo nastal čas porozhlédnout se po něčem jiném? Jak byste mohli vylepšit svůj vztah k sobě samému i k okolí? Čas, který těmto otázkám věnujete, je velmi cenný, neboť se týkají nejdůležitějších oblastí vašeho života.

Skvělou formou, jak v životě pustit to staré a nefunkční a přivítat to nové, je rituál vděčnosti. Zde vám přinášíme krátký návod, jak jej můžete provést. 

Rituál vděčnosti za podpory čtyř elementů

Vzduch: Zapalte vykuřovadlo nebo vonnou tyčinku na očistu prostoru a k navození atmosféry

Oheň: Připravte si několik papírků a na každý napište jednu věc, kterou chcete právě nyní propustit (například: strach z budoucnosti, vztek na partnera, bolest z rozchodu...). U každého bodu se zároveň zamyselte nad tím, co pozitivního vám do života přinesl. (Například strach můžeme považovat za ochránce, vztek nám zase ukazuje naše hranice...) Postupně vše s poděkováním spalte v ohni svíčky.

Voda: Do poháru s vínem, vodou nebo šťávou postupně našeptejte vše, co do života chcete v novém období přijmout. Každé přání, které vyslovíte, zkuste procítit celým tělem, jakobyste ho už měli. Poté pohár vypijte.

Země: Celý rituál můžete zakončit poděkováním svému tělu tím, že mu například skrze tanec či koupel projevíte vděčnost za to, že vás ve všem tak věrně podporuje. 

Tvořte nové vize

Možná jste si sami všimli, že když máte na sebe víc času a prožíváte plně přítomný okamžik, třeba se zklidníte při pohledu na mořskou hladinu či západ slunce, přichází k vám neobyčejně zajímavé vize a nápady. Ne všechny možná budou hned reaizovatelné. Alespoň některé z nich však můžete určitě využít, ať už jde o nápady, jak posounout své podnikání na vyšší level, či jak zlepšit vztah s někým, na kom vám záleží. Tyto větší či menší potenciální změny si nezapomeňte během dovolené zaznamenat, ať můžete po příjedu vše převést do praxe.